Uroboros i jego znaczenie

Uroboros to symbol nieskończoności. Wywodzi się ze starożytnego Egiptu i pojawił się około XVII wieku przed Chrystusem. Najczęściej przedstawiany jest jako wąż pożerający swój własny ogon, jednak zdarza się, że można go spotkać pod postacią smoka. Jego ciało tworzy okrąg, który obrazuje nieskończoność i niezmienne odnawianie się. Jego nazwa wywodzi się ze starożytnej Grecji, do której dotarł kilka wieków później  i oznacza w wolnym tłumaczeniu „ten, który pożera swój ogon”. Właśnie w  taki sposób jest on przedstawiany najczęściej.

Co symbolizuje Uroboros?

Wąż Uroboros – metafora nieskończoności i nieustannego odradzania się. Jego ciało pożerane jest z jednej strony po to, aby odrodzić się na nowo z drugiej. Tworzy zamknięty krąg stale odnawiającego się życia, i najwierniej oddaje jego istotę. Według wierzeń życie kończy się wraz ze śmiercią, aby na jej podwalinach powstało nowe życie. Jest to zamknięty krąg cyklicznie powtarzających się zjawisk.

W alchemii Uroboros symbolizuje nieustannie powtarzające się , cykliczne zjawiska takie jak mijanie się nocy z dniem oraz zamknięty krąg życia i śmierci. Zatem najprościej rzecz ujmując Uroboros jest symbolem zamkniętego kręgu, powtarzalności życia oraz nieskończoności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *