Nieco wiedzy o mandali

Mandala jest motywem artystycznym, który kojarzony jest głównie z Dalekim Wschodem. To stamtąd bowiem też się wywodzi – buddyzm tantryczny jest jej źródłem. Mandale stosowane były bowiem już od bardzo dawna przez buddyjskich mnichów jako technika wyciszenia, a także medytacji.

Jak wygląda mandala?

Jest to rysunek w kształcie koła z wpisanymi w nie kwadratami. Całość tworzy harmonijne i ciekawe połączenie. Koło symbolizuje w tradycji buddystycznej niebo, kwadrat zaś odnosi się do ziemi. Figury połączone są ze sobą punktem centralnym. Rysunki i obrazy mandali odnaleźć można bez problemu w Internecie. Są one także coraz częściej motywem przewodnim w tak zwanych malowankach dla dorosłych. Mandale w nich umieszczone służą jako technika relaksacyjna. Warto wiedzieć także o tym, iż mandale często wykorzystuje się także w pracy z dziećmi. Pobudzają one bowiem wyobraźnię oraz uczą cierpliwości pomagając jednocześnie ćwiczyć koncentrację.

Rodzaje mandali

W buddyzmie wyróżnia się wiele rodzajów mandali. Istnieją przykładowo mandale oczyszczające lub mandale wzmacniające. Szczegóły z tym związane odnaleźć można w literaturze fachowej, a także przykładowo na licznych blogach związanych z tą właśnie tematyką. W Internecie jest na ten temat bardzo dużo informacji, z którymi warto się zapoznać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *